Opis
Złożoność współczesnego świata, dynamika zmian w wymiarze globalnym i indywidualnym
to wyzwania zmierzające do modyfikacji nie tylko przestrzeni pracy, ale również (a może przede wszystkim) rozwoju człowieka. W związku z tym, że procesy cyfryzacji tworzą potrzebę innowacji, kreatywności, twórczości czy też komunikacji w wymiarze indywidualnym i globalnym, środowisko profesjologów od wielu lat aktywnie włącza się w poszukiwanie rozwiązań wspierających rozwój zawodowy człowieka.
Monografia pt. Problemy aktywności człowieka w kontekście pracy powstała w wyniku współpracy czternastu autorów. Omawiane zagadnienia zaprezentowali przedstawiciele różnych środowisk naukowych, jak również absolwenci studiów inżynierskich i magisterskich. Artykuły mają charakter teoretyczny oraz empiryczny.
W pierwszym opracowaniu, autorstwa Waldemara Furmanka, pt. Modelowanie
w badaniach problematyki pedagogiki pracy, zwrócono uwagę na paradygmat humanistycznej pedagogiki pracy odnoszący się do kategorii: człowiek-osoba, praca jako wartość. W artykule Zdzisława Wołka zaakcentowano potrzebę rozwoju całożyciowej edukacji i jej dostosowania do zachodzących zmian cywilizacyjnych, które w efekcie modyfikują również rynek pracy. Grigorii Tereshchuk oraz Vitaly Lola zwrócili uwagę na konieczność wprowadzenia innowacyjnej edukacji opartej na technologiach interaktywnych i informacyjnych oraz zaprezentowali przykłady
praktycznego wdrożenia nowoczesnych regulacji do systemu kształcenia specjalistów
z wyższym wykształceniem, na poziomie państwowym i regionalnym, w Ukrainie.
[frg. wstępu]