Opis
W ramach administracji publicznej wykorzystywane są nowe technologie. Już obecnie wywierają one wpływ na funkcjonowanie tej administracji, a w nieodległej przyszłości zapewne wpływ ten może się znacząco zwiększyć. Nowe technologie zatem mogą nawet zdeterminować administrację publiczną, a wręcz spowodować ograniczenie jej podmiotowości. Wydaje się, że konieczne jest podjęcie stosownych działań, które pozwolą na to, by nowe technologie w żaden sposób nie zakłóciły procesu realizacji kompetencji administracji publicznej, natomiast jednoznacznie została określona ich rola jako narzędzia, środka, instrumentu wykorzystywanego przez administrację publiczną, służącego wypełnianiu funkcji administracji, nie zaś jej substytutu.
Aksjologia nowych technologii w administracji publicznej jest dziedziną badań, która zajmuje się analizą wartości i norm etycznych związanych z wykorzystaniem technologii o charakterze informacyjno-komunikacyjnym w sektorze publicznym. Celem aksjologii jest określenie, jakie są pozytywne i negatywne skutki stosowania takich technologii dla realizacji celów i zadań administracji, a także dla zaspokajania potrzeb i oczekiwań obywateli.
Aksjologia, jako nauka i wiedza o wartościach, pozwala określić cele, kryteria i zasady działania administracji publicznej w relacji do nowych technologii. Nie wystarczy bowiem wiedzieć, co jest możliwe i jak to zrobić, ale także dlaczego to robić i jakie są tego konsekwencje. Aksjologia pomaga więc odpowiedzieć na pytania:
jakie wartości są istotne dla administracji publicznej, jakie wartości promują
lub zagrożone są przez nowe technologie, jak pogodzić różne wartości w sytuacjach
konfliktu lub dylematu, jak oceniać skutki i odpowiedzialność za wykorzystanie
nowych technologii.
[frg. wstępu]