Opis
Świat opiera się na wartościach. Aksjologizowanie jest zjawiskiem powszechnym i codziennym, które spotykamy w większości sfer naszego funkcjonowania. Ludzie organizują w ten sposób przestrzeń, budują na ich podstawie relacje z innymi i oceniają wszelakie działania oraz wytwory tych działań.
Żyjemy w czasach, gdy dociera do nas mnóstwo informacji, jesteśmy mobilni i łatwo zmieniamy otoczenie, a technika wprowadza nas w przestrzenie wirtualne. To sprawia,
że ludzie mają dostęp do nowych artefaktów i sytuacji, które podlegają osądowi uczestnika. Czy w związku z tym wciąż wykorzystuje się te same wartości i kryteria, czy też ulegają one wymianie? Zmiany zachodzą również pokoleniowo. Kolejne generacje dorastają i coraz śmielej zabierają publicznie głos na każdy temat. Warto się przyglądać, jak różni ludzie postrzegają i oceniają otaczający świat.
W kolejnym tomie „Prac Aksjologicznych” zagadnienia poświęcone aksjologii dotyczą
kilku obszarów. W pierwszej części artykuły mają charakter ogólny i przekazują wyniki badań prowadzonych w zakresie filozofii i odniesień kulturowych. Anna Dobies przedstawia historię kształtowania się myśli filozoficznej na temat wartości i sposobu ich dzielenia. Zwraca też uwagę na istotę podziału wprowadzonego przez Platona w postaci
trójki platońskiej, czyli dobra, prawdy i piękna. Janusz Królikowski przedstawia genezę wartości europejskich oraz ich znaczenie zarówno w historii, filozofii, teologii, jak i w polityce.
[frg. wstępu]